Přeskočit na obsah
Domů » Magazín o alkoholu » Drinky a koktejly z vodky

Drinky a koktejly z vodky

Vodka je základní lihovinou v několika míchaných nápojích. 

Jaký je původ vodky?

Zatímco původ vodky je nejistý, někteří historici se domnívají, že destilovaná lihovina pochází z východní Evropy v patnáctém století. První zmínka o slovu „vodka“ (ze slovanského voda a k znamená „malá voda“) pochází z roku 1405 v Polsku, kde se polské soudní dokumenty zmiňují o alkoholickém nápoji. Další příběh o původu naznačuje, že moskevský mnich jménem Isidore použil destilační proces k výrobě likéru z pšenice, který byl nakonec nazýván „vodkou“.

V roce 1500 byla výroba vodky v plném proudu, často vyráběná v lihovarech a domácích destilačních zařízeních po celém Polsku, Rusku a Švédsku. Nakonec začali lihovary distribuovat likér do západní Evropy a Spojených států, kde nyní patří mezi nejprodávanější lihoviny v těchto oblastech.

Míchané drinky a koktejly z vodky

Zde jsou některé klasické koktejly s vodkou, které si můžete namíchat doma:

 1. Bloody Mary : A Bloody Mary je koktejl z vodky, který obsahuje rajčatovou šťávu, křen, worcestrovou omáčku , horkou omáčku a směs bylinek a koření.
 2. Cosmopolitan : Cosmopolitan koktejl kombinuje vodku, pomerančový likér jako triple sec, brusinkový džus a čerstvou limetkovou šťávu. Aby se zdvojnásobily citrusové tóny, mnoho barmanů také používá ochucenou vodku.
 3. Godmother : Koktejl Godmother je snadný recept na nápoj ze dvou složek – vodka s trochou amaretta podávaná na ledu. Kmotr je podobný Kmotrovi, který používá jako primární likér skotskou whisky.
 4. Greyhound : Greyhound je klasický koktejl, který se tradičně vyrábí pouze ze dvou ingrediencí: grapefruitové šťávy a ginu nebo vodky jako lihoviny.
 5. Long Island Iced Tea : Long Island Iced Tea je koktejl známý pro svůj vysoký obsah alkoholu – obsahuje vodku, tequilu, gin, rum a triple sec. Navzdory svému jménu a vzhledu ledový čaj Long Island ani nechutná ani neobsahuje žádný čaj – jeho typický jantarový odstín pochází pouze z malé kapky coly.
 6. Kamikaze : Koktejl Kamikaze obsahuje stejné díly vodky, triple sec a limetky. Někdy se do tohoto klasického koktejlu místo triple sec přidává modrý likér Curaçao, aby se z něj stal modrý kamikadze.
 7. Moscow Mule : Moscow Mule je klasický koktejl se skvělou rovnováhou šumivých, osvěžujících chutí. Koktejl obsahuje vodku, zázvorové pivo a limetkovou šťávu a tradičně se podává v měděném kelímku.
 8. Šroubovák : Šroubovák je jednoduchý koktejl vyrobený z vodky a pomerančového džusu.
 9. Seabreeze : Seabreeze je ovocný koktejl skládající se z vodky, grapefruitové šťávy a brusinkové šťávy. Tradičně se podává ve sklenici Highball a ozdobené plátkem limetky. V našem kompletním průvodci se dozvíte , jak vybrat správnou koktejlovou sklenici .
 10. Vodka Gimlet : A Gimlet je koktejl s lihovinou, limetkovou šťávou a jednoduchým sirupem. Klasický koktejl je známý jako Vodka Gimlet, když je vyroben z vodky.
 11. Vodka Martini : Vodka Martini je klasický koktejl, obvykle vyrobený z vodky, suchého vermutu, trochy pomerančového hořkého a citronové kůry nebo olivové ozdoby. Klíčem k výrobě klasické vodky Martini je použití vysoce kvalitní vodky a vermutu.
 12. Vodka Stinger : Tradiční Stinger je kombinací brandy a bílého crème de menthe, ale Vodka Stinger je variací, která vyměňuje vodku za brandy.
 13. White Russian : Bílá ruština se skládá z vodky, kávového likéru a husté smetany. Přidaná sladkost z kávového likéru dělá z White Russian jeden z mírnějších koktejlových receptů.

Jak se vyrábí vodka

Pokud Vás zajímá, Jak se vyrábí vodka, jaké suroviny jsou na její přípravu potřeba, tak jsme si pro Vás připravili tento článek. Dozvíte se v něm co je to vodka, z čeho se vyrábí vodka a i to, že vodka není žádném případě jen z Ruska.