Přeskočit na obsah
Domů » Magazín o alkoholu » Nejlepší tequila

Nejlepší tequila

Jaká je nejlepší tequila? Jaká tequila se nejvíce prodává a pije u nás? Odkud pochází a jak se vyrábí? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Co je to tequila a odkud pochází?

Veškerá tequila pochází z oblasti Tequila v Mexiku, a aby se lihovina mohla nazývat „tequila“, musí být destilována z rostlin agáve pěstovaných v této oblasti.

Další věc, kterou je potřeba hledat: čtyřmístné číslo, které představuje jedinečný kód každé palírny. Číslo Norma Oficial Mexicana (nebo „NOM“) je přiděleno mexickou vládou a potvrzuje, že láhev, kterou držíte, je autentická tequila vyrobená v Mexiku . Také vám řekne, od kterého výrobce tequily pochází. Například tequila Patrón má NOM 1492.

Pokud vaše láhev nemá NOM, znamená to, že není certifikována TRC (Tequila Regulatory Council) a není autentickým výrobcem tequily.

Druhy tequily

Stejně jako whisky existují různé druhy tequily, které pokrývají spektrum z hlediska chuti, barvy a účinnosti.

Stříbrná tequila

Stříbrná tequila je pravděpodobně nejznámější a obvykle se v láhvi jeví jako dokonale čirá. Jedná se o tequilu, která zraje pouze několik měsíců, takže nestihne vyvinout barvu a vlastnosti, které pocházejí z delšího procesu zrání. Stříbrná tequila (Silver tequila) se skvěle pije samotná, ale skvěle se hodí i do míchaných nápojů. Obvykle bude sladší a osvěžující, s hladkým závěrem.

Añejo tequila

Añejo tequilu lze často rozpoznat podle své bohaté karamelové barvy a musí zrát alespoň jeden rok (ačkoli většina z nich je stará tři roky), aby mohla nést jméno „Añejo“. Tato tequila je komplexní a plná a doporučuje se k popíjení, i když skvěle funguje i pro klasické nápoje, jako je Moscow Mule nebo Negroni.

Reposado tequila

Reposado tequila také zraje, ale proces stárnutí může trvat od dvou měsíců do 11 měsíců. Má hladký, rovnoměrný povrch. Je méně drsný na jazyku a nezpůsobí vám takovou sílu jako kocovina… samozřejmě za předpokladu, že budete usrkávat zodpovědně.

Zlatá tequila

Nenechte se zmást štítkem „zlatá“ na zlaté tequile. Ty se často označují jako „Mixto“, kde se barvy a příchutě přidávají před plněním do lahví. Tyto mladé tequily jsou levnější a obvykle se používají v barech a restauracích k výrobě míchaných nápojů.

100% agáve

Tequila pochází z rostliny agáve, ale ne všechny tequily jsou vyrobeny ze 100% agávového cukru. Ve skutečnosti mnoho značek do své tequily přidává umělé cukry nebo sladidla, které mohou ze začátku chutnat, ale druhý den ve vás budou mít ošklivou kocovinu. Hledejte lahve označené „100%“, což znamená, že byly vyrobeny ze 100% přírodních cukrů z rostliny agáve.

Pravděpodobně jste také viděli ochucenou tequilu, což je tequila naplněná věcmi jako kokos, limetka, jahoda nebo jalapeno. I když mohou být zábavné na večírek nebo k použití v míchaných nápojích, doporučujeme tyto lahve po zbytek času vynechat a tequilu rovnou vypít.

Jak se vyrábí tequila?

Proces stárnutí

Stejně jako kvalitní víno, i tequila prochází procesem stárnutí. A stejně jako víno, i tequila může zrát v řadě různých nádob, od dubových sudů po ocelové sudy. Každý proces zrání přinese ve vaší tequile různé příchutě a výsledkem jsou jedinečné chuťové profily, které často připomínají whisky nebo skotskou. Proces stárnutí také změní barvu tequily.

I když jste možná zvyklí pít čirou tequilu, mnoho drahých tequil má více karamelové barvy, protože zraje v dřevěných sudech.

Jaká je nejlepší tequila?

Zkontrolovali jsme desítky značek tequily, abychom přišli s některými z našich oblíbených lahví na základě chuťového profilu, jedinečnosti a hodnoty. A i když existuje řada značek tequily, které byly uvedeny na trh v posledních měsících, tento seznam zahrnuje škálu od osvědčených značek až po verze s limitovanou edicí, které budete chtít koupit, pokud je uvidíte online.

Ať už chcete popíjet něco jemného nebo jen chcete upgradovat svou margaritu Cinco de Mayo , zde je několik tequil, které si můžete koupit online a nechat si je doručit až ke dveřím včas na vaši příští šťastnou hodinu, večeři nebo párty.

Teremana Tequila Blanco

Teremana Tequila Blanco

Teremana Tequila Blanco

Všichni jsou už v Mexiku… Teda kromě jedinečné tequily, kterou má na svědomí Dwayne „The Rock“ Johnson. Ručně vyráběná Teremana Tequila Blanco z agáve modré vzniká tradičnímu postupy – proto vás dostane svou exkluzivní chutí a čistým závěrem. 

Teremana Tequila Blanco voní po praženém agáve a citrusech. Svěží chuť s tóny citrusů a ananasu je pikantní a hladká. Tequila je parádní na ledu nebo jako základ koktejlů.

Teremana Tequila Reposado

Teremana Tequila Reposado

Teremana Tequila Reposado

Ochutnejte exkluzivní tequilu, za jejíž výrobou stojí Dwayne „The Rock“ Johnson. Teremana Tequila Reposado se ručně vyrábí v Mexiku na vysočině Jalisco, kde následně zraje v sudech po bourbonu. 

Teremana Tequila Reposado si vás získá prémiovou chutí s tóny dubu a vanilky, po kterých nastupuje jemný závěr. Tequila je jako dělaná pro popíjení během teplých dnů.

Sierra Tequila Antiguo Anejo 100% Agave

Sierra Tequila Antiguo Anejo 100% Agave

Sierra Tequila Antiguo Anejo 100% Agave

100% tequila Añejo, která zraje minimálně 3 roky ve starých dubových sudech. Nadchne svou hlubokou zlatou barvou a dlouho přetrvávajícím aroma. Je to opravdová špička mezi tequilami a pijeme ji podobně jako koňak, tj. v koňakové sklence při pokojové teplotě.

Olmeca Altos Plata

Olmeca Altos Plata

Olmeca Altos Plata

Tequila Olmeca Altos je 100% tequila z agáve je zrozena z unikátního spojení mezi mezinárodně proslulými britskými barmany Henry Besantem a Dre Massem a olmeckým mistrem destilace Jesusem Hernandezem. Olmeca Altos se vyrábí tradičním způsobem v Los Altos of Jalisco 2104 metrů nad mořem a následně se destiluje v malých měděných destilačních přístrojích.

Chuť této vynikající tequily je nasládlá s příchutí citrónu a vařeného agáve.

Don Julio Tequila Reposado

Don Julio Tequila Reposado

Don Julio Tequila Reposado

Barel stařený po dobu 8 měsíců v amerických bílých dubových sudech. Don Julio Tequila Reposado

Tequila má zlatě jantarovou barvu, jemnou elegantní chuť a příjemné aroma, bohatý a jemný závěr. Podávejte samotnou nebo s ledem.

Aroma zralých citronů, citrusové a kořeněné tóny s dotekem zralých peckovin. Chuť neuvěřitelné jemná, náznaky hořké čokolády, vanilky a skořice. Závěr sametový a hřejivý, sušené ovoce, ořechy, karamelizované jablko.

Don Julio Tequila Blanco

Don Julio Tequila Blanco

Don Julio Tequila Blanco

Tequila Don Julio Tequila Blanco vznikla za použití toho nejlepšího syrového agáve a při destilaci se nikam nespěchalo. Don Julio Tequila Blanco je základ, ze kterého jsou odvozeny další varianty této tequily.

Tato tequila je běžně označována jako stříbrná tequila, má říznou chuť agáve a náznaky citrusů ji dělají nezbytnou součástí inovativních nápojů včetně oblíbené Margarity nebo Tequila Sunrise. Můžete si ji vychutnat také samotnou nebo s ledem.

Pepe Lopez Gold

Pepe Lopez Gold

Pepe Lopez Gold

Tequila Pepe Lopez Gold je lehce jantarová Tequila s kořenistou citrusovou chutí. Margarita se zlatým Pepem je vynikající volba.

Tequila je nazvána podle malého města ve státě Jalisco; ve skutečnosti se pouze destiláty vyráběné v Jalisku a ve čtyřech okolních oblastech smějí označovat jako tequila. V 19. století byl tento destilát znám jako Aguardiente de Agave ( což znamená agávová pálenka ).

Na výrobu tequily pěstují výrobci modrou agáve – trvá osm až dvanáct let, než dozraje. Piňas, jež obsahují sladkou, mléčnou mízu, se pak z rostliny vyříznou a asi dva dny se vaří v páře. Rozmletí piňas se šťáva extrahuje, poté se míchá s vodou a nechá se kvasit v dubových kádích. Zkvašená tekutina či mosto (podobné “rmutu” u whisky a vodky) se pak přinejmenším dvakrát destiluje v měděných periodických kolonách, čímž vznikne tequila. Před stáčením do láhví se síla nápoje upraví přidáním vody.

Herradura Reposado

Herradura Reposado

Herradura Reposado

Jantarová barva, střední tělo, suchá. Citrónové tóny, chuť medu, trávy a vanilky. Hebká, krémovitá struktura. Citrónová příchuť na patře. Hřejivé a hluboké kořeněné tóny. Bohatý, dlouhý závěr. Herradura Reposado stárne po dobu 11 měsíců, o 1 měsíc méně než Anejo.

Je to nejdéle stárnoucí běžně dostupné Reposado. Země původu : Mexico

Tequila Corralejo Blanco 100% Agave

Tequila Corralejo Blanco 100% Agave

Tequila Corralejo Blanco 100% Agave

Ultraprémiová Tequila Corralejo je vyráběna od roku 1994 v malých sériích ve státě Guanajuato v centrálním Mexiku v haciendě, kterou postavil v roce 1755 Miguel Hidalgo. Tento otec mexické nezávislosti byl mimo jiné i jedním z nejstarších průkopníků destilace agáve. Výrobní postup při výrobě Tequily Corralejo je v rámci tequilového průmyslu poměrně unikátní. Destillera Corralejo je jedinou destilerií, která používá tzv.“charentais“ kotlíková destilační zařízení, vytvořená Francouzi v 17. století k destilaci koňaku.

Corralejo Blanco je výsledkem destilace v měděných kotlíkových destilačních zařízeních a je lahvována nezrající.

Připravili jsme pro Vás tento přehled nejprodávanějších tequil. Rozhodnout, která je nejlepší tequila necháme na Vás.

Jaká je Vaše oblíbená tequila? podělte se s námi v komentářích.